Ochotniczki

SEKCJA OCHOTNICZEK – ich praca

 ochotniczki

Ochotniczki – „Amazonki”

członkinie, które przeszły leczenie onkologiczne. Są one w pełni zrehabilitowane i zostały starannie przeszkolone przez psychologów i rehabilitantów w celu udzielania wsparcia osobom, dotkniętym chorobą raka piersi w pierwszych chwilach po usłyszeniu diagnozy. Czują się zdrowe i psychicznie silne , a także odpowiedzialne, że jej praca i kontakty z chorą kobietą powinny przynosić pomoc.

Praca ochotniczek jest nie tylko trudna i odpowiedzialna, jest bardzo obciążająca, która wysłuchuje cudzego nieszczęścia historii życia, choroby (a pierwszą powinnością ochotniczki jest życzliwe pochylenie się nad chorą, pełne zrozumienia słuchanie) przejmuje na siebie cudze nieszczęścia i dramaty związane z chorobą.

Nie lękaj się! zadzwoń!

Rozmowa z ochotniczką, która rozumie Twoje problemy związane z chorobą i leczeniem, zrozumie Twoje obawy i trudności, może ułatwić Ci przezwyciężenie choroby i powrót do zdrowia.

Uzyskasz od niej wsparcie emocjonalne i praktyczne informacje. Osoba ta wprowadzi Cię do Klubu.
W klubie znajdziesz zrozumienie dla Twoich problemów i możliwość uczestniczenia w pracach Stowarzyszenia.

Ochotniczka – to specjalny rodzaj wolontariatu.

Wolontariuszem może zostać każdy chętny, dysponujący wolnym czasem , mający odpowiednie predyspozycje psychiczne. Ochotniczką zaś może być kobieta, która osobiście doświadczyła choroby nowotworowej raka piersi i związanego z nim leczenia i odpowiednim przeszkoleniu.

Wolontariat poprzez pracę Ochotniczek to bardzo potrzebny w rehabilitacji psychofizycznej kierunek działalności Klubu. Praca Ochotniczek polega na serdecznych rozmowach z kobietami, które muszą zmierzyć się z ciężką chorobą. Z kobietami, pełnymi lęku, przerażenia, obaw i wątpliwości jakie rodzi diagnoza, leczenie i rehabilitacja. I choć to tylko rozmowa, uśmiech, uścisk dłoni to znaczy wiele. Ochotniczki wysłuchują, uspokajają, dają wsparcie, nadzieję oraz wiarę, że raka można pokonać i wrócić do normalnego życia. Amazonki są żywą reklamą , którym nie da się nie wierzyć, bo same przeszłyśmy tę samą trudną drogę. Teraz żyją , uśmiechają się, pomagają innym!

Wolontariat ochotniczek obejmuje dyżury w Saloniku „Pomocna Amazonka” wizyty w szpitalu przy łóżku chorej , a także w domu w czasie opieki paliatywnej , kolportaż materiałów edukacyjno – informacyjnych na okolicznościowych imprezach.

 

Ochotniczka – wolontariuszka

Z tomiku wierszy „Na zawsze” Świętokrzyskiego Klubu Amazonek.

 

Nieważne, jakie ma imię
Nieważne, co robi, jak żyje
Ma ciepło w oczach
I dłonie do nas zwrócone, cierpliwe

Słucha i słucha bez końca
O nic nie pyta , nie śpieszy,
Nieraz posyła uśmiech
Przysiądzie przy nas, nie peszy

Jest bliska, chociaż z daleka.
Oczekiwana, potrzebna,
Ludzka, zwyczajna, siostrzana,
Mądra i bezimienna

Nieraz posłuży radą
Albo przykładem własnym,
Podzieli się radością
– kiedy iskierki gasną

Zostawi krztynę dobroci,
Wygładzi fałdy pościeli,
Odbierze trochę cierpienia
I doda odrobinę nadziei.

 

Przychodząc do klubu otrzymasz w nim wsparcie i chęć oddania podobnej przysługi.

 Czekamy na Ciebie!