Październik… miesiąc różowej wstążeczki…

Październik… miesiąc różowej wstążeczki, świadomości raka piersi, różowy październik. Takie lub podobne określenia krążą w tym miesiącu. Październik to szczególny miesiąc, gdyż w wielu miastach Polski i nie tylko, (15 października obchodzimy Europejski Dzień Walki z Rakiem) kluby, stowarzyszenia i inne organizacje skupiające amazonki, organizują różowe marsze. Cel jest dość oczywisty, jest okazja by przypomnieć jak ważna jest profilaktyka i regularne badanie piersi. To my, znamy nasze ciało doskonale i to my, jako pierwsze możemy zareagować na coś nieoczywistego. Dlatego też, nigdy dość działań aby uświadomić kobietom jak ważną rolę odgrywa samobadanie piersi i systematyczna kontrola. W naszych rękach leży nasz los.

2 października koleżanki z naszego Stowarzyszenia ( Anna Chwałek, Michalina Grabska, Irena Budziło, Teresa Sneka i Krystyna Prosowska) uczestniczyły w takim marszu zorganizowanym przez Sandomierski Klub Amazonek. Marsz odbył się na Starym Rynku w pięknym Sandomierzu.

27 października natomiast, w Państwowej Uczelni Zawodowej im. Prof. Stanisława Tarnowskiego w Tarnobrzegu, Studenckie koło Naukowe Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego zorganizowało „Różowy dzień”. I również w tym przedsięwzięciu brały udział amazonki z naszego Stowarzyszenia – Celina Krupa, Krystyna Chudziak i Krystyna Prosowska które zainteresowanym opowiadały o swoich przeżyciach związanych z chorobą, oraz Anna Karaś (była pielęgniarka Oddziału Chemioteriapii Szpitala w Tarnobrzegu) która na fantomie pokazywała w jaki sposób poprawnie badać swoje piersi, na co zwrócić uwagę podczas badania. Na spotkaniu z młodzieżą rozdawane były ulotki z instrukcją samobadania piersi oraz krótkie porady wyjaśniające wątpliwości i pytania.