Święta Agata – Patronką Amazonek – Uroczystość modlitewno – integracyjna 5 lutego 2019 r.

W Polsce, kobiety po mastektomii nazywają siebie Amazonkami, podejmując walkę z cierpieniem, jakim naznaczyła  je choroba nowotworowa raka piersi. Stowarzyszenia Kobiet po Mastektomii wybierają św. Agatę na swoją patronkę nie ze względu na jej duchowy charakter.  Święta Agata podobnie jak i one została pozbawiona atrybutu kobiecości i w jakiś sposób dzieli los amazonek.
Św. Agata żyła w Połowie III wieku . Pochodziła ze znakomitego sycylijskiego rodu. Po przyjęciu chrześcijaństwa postanowiła żyć w stanie dziewiczym. Odrzuciła oświadczyny namiestnika prowincji, a ten wtrącił Ją  do więzienia, w którym została poddana brutalnym torturom ( rozszarpano i obcięto jej piersi ) Zmarła, modląc się za swoich prześladowców, kiedy miała zaledwie 16 lat.

Dnia 5-go lutego 2019 r.  we wspomnienie Św. Agaty  w parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy  na Serbinowie  odbyła się msza św. w intencji „Amazonek” za otrzymane łaski  z prośbą  błogosławieństwo  i o dalszą opiekę. W Eucharystii pod przewodnictwem  ks. Prałata oraz naszego  opiekuna duchowego  uczestniczyły nasze koleżanki Amazonki z Mielca. Stalowej woli i Sandomierza  oraz zaproszeni  przyjaciele i sympatycy Stowarzyszenia wraz  z prezydentem Miasta Tarnobrzega.

W homilii dużo ciepłych słów ks. Prałat skierował do Amazonek mówiąc, że wszystkie te kobiety połączyła choroba. Pomimo tego zrzeszają się w Stowarzyszeniach, że  znalazły receptę na to, by dalej żyć i cieszyć się życiem , aby wzajemnie się wspierać i pomagać w trudnych chwilach pokładając ufność Matce Bożej.      

Po nabożeństwie wszyscy goście udali się do restauracji „Kameleon” na poczęstunek – kolację, by tam wspólnie częstować się  poświęconym chlebem. Spotkanie dostarczyło niezapomnianych wrażeń.

Anna  Pietryka