Ogólnopolskie Spotkanie Integracyjne Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze w Częstochowie

„Miłości bez krzyża nie znajdziesz, krzyża bez miłości nie uniesiesz”.

Ogólnopolskie Spotkanie Integracyjne Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasnej Górze w Częstochowie

Zadanie p/n  „Zobacz  jest nas Tysiące”

Październik, to szczególny czas dla Amazonek, to miesiąc świadomości raka piersi. Stowarzyszenie Amazonek „Pomocna Dłoń” Tarnobrzega co roku od momentu utworzenia uczestniczy w tym czasie w Ogólnopolskiej Pielgrzymce Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę. Spotykamy się tam z wiarą, że damy radę chorobie. Prosimy Matkę Boską Częstochowską o zdrowie, wsparcie i siłę, a także dziękujemy za dar pielgrzymowania i manifestujemy naszą radość życia.

Nasza tarnobrzeska grupa liczyła w tym roku ok. 30 Amazonek. We wspólnym pielgrzymowaniu towarzyszyli nam również nasi bliscy: mężowie, rodzice oraz przyjaciele Stowarzyszenia Amazonek „Pomocna Dłoń”. Wśród nas były Amazonki, które już po raz 18 biorą udział w tej Pielgrzymce , ale i takie, dla których było to pierwsze spotkanie na Jasnej Górze, bo choroba nowotworowa piersi dotknęła ich niedawno.

Pierwszego dnia pielgrzymi, tj. 5 października 2018r., zwiedziłyśmy pod okiem przewodnika, m.in.: Skarbiec, Bazylikę, Golgotę Jasnogórską Jerzego Dudy Gracza, Muzeum 600-lecia oraz Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Ponadto modliłyśmy się w Kaplicy Różańcowej oraz uczestniczyłyśmy w uroczystym odsłonięciu Świętego Obrazu i Apelu Jasnogórskim.

W sobotę 6 października wzięłyśmy udział w corocznym święcie Amazonek na Placu przed Szczytem. Wielkim przeżyciem dla nas było przejście każdego Stowarzyszenia Aleją  Sienkiewicza pod szczyt Jasnej Góry, gdzie każda delegacja Amazonek była osobno witana przez gospodarzy oraz zgromadzone już wcześniej na placu Amazonki. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Święta sprawowana pod przewodnictwem bpa Andrzeja Przybylskiego oraz Droga Krzyżowa. Ogromne emocje w każdej z nas budził widok ponad 7 tyś. Amazonek z całego kraju, a także z Niemiec, Czech i Słowacji, trzymających słoneczniki w ręku i zawierzających swój los Matce Jasnogórskiej.

Mottem tegorocznej pielgrzymki Amazonek były słowa św. Jana Pawła II „Miłości bez krzyża nie znajdziesz, krzyża bez miłości nie uniesiesz”.

Specjalne słowa łączności z nami przesłał z Watykanu Ojciec Święty Franciszek, życząc nam wiele sił i mocy ducha, oraz Pani Prezydentowa Agata  Kornhauser Duda, która jest ambasadorką Amazonek.

W homilii bp Andrzej Przybylski mówił, do każdej z nas i  z osobna, nawiązując do braku wina z Ewangelii o Cudzie w Kanie Galilejskie: „Wy znacie te doświadczenia, kiedy usłyszeliście kiedyś, może przed laty, diagnozę o swojej chorobie, kiedy usłyszeliście z ust jakiegoś lekarza to źle brzmiące, ale króciutkie słowo „rak”, wtedy zobaczyliście, że wszystkie braki, problemy, te wcześniejsze, wydają się czasem takie malutkie, wydają się czadorem takie absurdalne. I tak to jest w Kanie Galilejskiej, te proporcje są czasem bardzo różne, tak jak w Kanie Galilejskiej ten znak braku wina był rzeczywiście tylko zapowiedzią jakiegoś braku, i on jest tylko mały w porównaniu z tym cierpieniem, które spotka Jezusa i Maryję na Golgocie”

Podkreślał  również, że ważne jest byśmy wzbudzały w sobie wdzięczność za to, że „jesteśmy tutaj na Jasnej Górze, żeby podziękować Bogu, że nie usuwa z naszego życia przeszkód, krzyży, braków, problemów (…) Bo nawet jeśli Pan Bóg czasem nie usuwa z naszego życia, z naszej miłości, cierpienia, braku, krzyża, to właśnie chce nam dać siłę, żeby to przezwyciężyć, chce nam dać coś takiego, żebyśmy może z tego naszego doświadczenia uczyli się czegoś dużo ważniejszego”.

Podbudowane wiarą, że Matka Boża Częstochowska otacza nas swą opieką, z nadzieją na powrót do zdrowia i z miłością  której, nie zajdziemy bez krzyża, a krzyża bez niej nie uniesiemy, czekamy na kolejne wspólne spotkanie z naszymi siostrami z całej Polski za rok.

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Tarnobrzega

Relację z dwudniowego spotkania  opisała Iwona Karpik