Profilaktyka krokiem do zdrowia

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta Tarnobrzega

Rak piersi w naszym kraju stanowi około 22% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe. Rocznie choruje u nas na raka piersi około 17 000 kobiet, a około 6000 kobiet umiera rocznie z powodu tej choroby.

Umieralność z powodu raka piersi można obniżyć prowadząc populacyjne programy wczesnego wykrywania tego nowotworu (tzw. badania skriningowe). W Polsce taki program to bezpłatne badania mammograficzne dla kobiet w wieku od 50 do 69 roku życia.

Każda kobieta może zachorować na raka piersi. Dlatego bardzo ważne jest, aby kobiety nauczyły się obserwować i badać swoje piersi od najmłodszych lat, by poznać zmiany zachodzące w jej piersiach. Samobadanie piersi powinno być wykonywane co miesiąc, u kobiet miesiączkujących około 7-10 dni od początku okresu, gdy piersi nie są już obrzmiałe i tkliwe, zaś kobiety po menopauzie tego samego (dowolnie wybranego) dnia każdego miesiąca.

Zadanie p/n Profilaktyka krokiem do zdrowia” wykonywanym  przez Stowarzyszenie było   przeprowadzenie w  4 szkołach Ponadgimnazjalnych cyklu wykładów skierowanych do młodych dziewcząt. Miały one na celu przekazanie wiedzy o profilaktyce  dotyczącej choroby nowotworowej piersi oraz nauczenie metod  prawidłowego samobadania piersi i jej regularnego stosowania. Oprócz prelekcji i praktycznej nauki samobadania piersi na fantomach  przekazana została wiedza i wskazówki dotyczące prawidłowej diety antynowotworowej, zdrowego stylu życia oraz konieczności  badań profilaktycznych w dojrzałym wieku (USG piersi, mammografia, cytologia). Wykłady prowadziła Pani onkolog Ewa Sadecka Roman, zaś z ramienia stowarzyszenia zadanie obsługiwały Anna Pietryka; Teresa Sneka; Michalina Grabska

Samodzielne badanie piersi jest tanią i najprostszą metodą wczesnego wykrywania  guzków i innych nieprawidłowości w piersiach.