Dzień Ochotniczki- Wolontariuszki 04.12.2016.
„Pomagam; Szanuję; Jestem” to motto, którym kierują się ochotniczki – wolontariuszki .
Dzień Wolontariusza, święto obchodzone 5 grudnia zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.
Wolontariuszem może zostać każdy chętny, dysponujący wolnym czasem, mający odpowiednie predyspozycje psychiczne. Są różne rodzaje pracy woluntariuszy. Jedną z odmian wolontariatu jest Wolontariuszka – Ochotniczka.
Wolontariuszki – Ochotniczki – to „Amazonki”, które przeszły leczenie onkologiczne. Są one w pełni zrehabilitowane i zostały starannie przeszkolone przez psychologów i rehabilitantów jak udzielać wsparcia osobom, dotkniętym chorobą raka piersi w pierwszych chwilach po usłyszeniu diagnozy. Winny Czuć się zdrowo i psychicznie silne , a także odpowiedzialne, że ich praca i kontakty z chorą kobietą powinny przynosić pomoc.
Praca ochotniczek jest nie tylko trudna i odpowiedzialna, jest bardzo obciążająca, która wysłuchuje cudzego nieszczęścia historii życia, choroby (a pierwszą powinnością ochotniczki jest życzliwe pochylenie się nad chorą, pełne zrozumienia słuchanie) bowiem przejmuje na siebie cudze nieszczęścia i dramaty związane z chorobą.
Praca Ochotniczek polega na serdecznych rozmowach z kobietami, które muszą zmierzyć się z ciężką chorobą. Z kobietami, pełnymi lęku, przerażenia, obaw i wątpliwości jakie rodzi diagnoza, leczenie i rehabilitacja. I choć to tylko rozmowa, uśmiech, uścisk dłoni to znaczy wiele. Ochotniczki wysłuchują, uspokajają, dają wsparcie, nadzieję oraz wiarę, że raka można pokonać i wrócić do normalnego życia.
Tarnobrzeskie Ochotniczki pełnią dyżury w Saloniku „Pomocna Amazonka”, który mieści się na terenie Tarnobrzeskiego Szpitala w Budynku Technicznym I piętro każdy wtorek w godz. 11- 14 oraz piątek od 17 – 19 oraz udzielają wsparcia przy łóżku chorej na oddziale Centrum Onkologii, a także w domu w czasie opieki paliatywnej. Członkinie stowarzyszenia udzielają się jako wolontariuszki w Domu Pielęgnacyjnym dla osób starszych i niepełnosprawnych.