„Razem dla dobra wspólnego”. Ogólnopolskie spotkanie integracyjno–modlitewne w Częstochowie 1.10.2016.

Tysiące amazonek z różnych stron Polski, a także z Czech i Niemiec przybyło na XIX Ogólnopolską  Pielgrzymkę Kobiet po Mastektomii.  Ze słonecznikiem w ręku na jasnogórskie błonia wkroczyły także tarnobrzeskie amazonki.  Hasłem XIX  pielgrzymki amazonek na Jasną Górę było „Miłosierdzie ocala” w nawiązaniu do roku miłosierdzia. Gościem honorowym pielgrzymki była pierwsza dama Agata Kornhauser – Duda, która  powitała zgromadzone na błoniach amazonki i wyraziła ogromny podziw dla wszystkich wobec wzajemnej integracji. Pani Prezydentowa wzruszona i w ciepłych słowach skierowanych do Amazonek dała wyraz solidarności i uznania dla naszych działań, jak ogromnie ważna jest w walce z chorobą obecność innych – osób bliskich i zaufanych, a także osób niosących pomoc.  Prezydentowa wraz z amazonkami uczestniczyła później w mszy św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza.

W homilii biskup Antoni Długosz mówił, że amazonki są „najcenniejszą cząstką polskiego narodu”.

– Nazywam was drogocennymi perłami Polski, bo wiecie , jak rodzi się piękna perła – kosztem doświadczenia cierpienia i  śmierci żywego organizmu. Wy też doświadczacie tego cierpienia, by stawać się coraz piękniejsze .

W  telegramie były  nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore napisał, że papież Franciszek „pozdrawia całą społeczność dzielnych kobiet, zmagających się ze swoją chorobą oraz wszystkie osoby, które im w tym towarzyszą”.

Amazonki przybyły na Jasną Górę z  różnymi intencjami, ale przede wszystkim, dziękowały, za dotychczasowe życie , prosząc o zdrowie , pomoc i siłę  w pokonywaniu życiowych trudności. W promieniach  słońca  Amazonki całej Polski zjednoczyły się w modlitwie, szukając ukojenia w objęciach Najczulszej Matki  –  Matki Amazonek. Atmosfera  była niepowtarzalna. Na zakończenie  ks. Biskup Antoni Długosz jak zwykle po mszy śpiewał i zatańczył tango z Prezeską Krystyną Wechmann. Podziękowania zebranych kobiet za radosny i budujący koncert wyraziły uniesionymi ku niebu słonecznikami i gromkim  okrzykiem dziękujemy. Radości ze spotkania nie było końca. Mimo, że spotkanie trwało kilka godzin, to pozostanie na zawsze w naszej pamięci, a wspomnieniem i  dowodem będą wspólne fotografie.  XIX Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet po Mastektomii  Jasnej Górze przeszła do historii.

Zadanie współfinansowane ze środków Urzędu Miasta  Tarnobrzega i darczyńców.