„Razem przez Góry”. IX trekking Amazonek – Iwonicz Zdrój, 15 – 20 września 2016 r.

W tym roku w ramach projektu „Razem przez Góry” – Amazonki zdobywają tysiączniki” zorganizowanego  przez Poznańskie Towarzystwo Amazonek, wzięły udział również cztery nasze Amazonki. Były to Ania Pietryka, Ania Pruś, Marta Piechota i Krysia Kuś. Uczestniczyły one w IX trekkingu  w Iwoniczu Zdroju w dniach 15.09.2016 do 20.09.2016.

Trekkiing  ten był dużym wyzwaniem dla wszystkich 29 uczestniczek – Amazonek  z całej Polski, zwłaszcza pod względem kondycyjnym, gdyż już pierwszego dnia zdobyły najwyższy szczyt Bieszczad – Tarnicę licząca 1346m n.p.m. Wspinaczka zaczęła się w Wołosatym, a zakończyła w Ustrzykach Górnych  ,  jak podsumował przewodnik – pan Bogusław grupa przeszła 13km. Drugiego dnia, trasa liczyła 15km, tj. z Iwonicza Zdroju do Rymanowa Zdroju, przez górę Przymiarki i powrót przez Suchą Górę i Mogiły. Choć szczyty te liczyły sobie tylko nieco powyżej 600m n.p.m., kobiety były mocno zmęczone. Trzeci dzień był trochę mniej męczący, ponieważ grupa zaliczyła tylko około 6km, poznając historyczne miejsca w Iwoniczu Zdroju, Źródła Bełkotka oraz zdobywając dwa szczyty, t.j. Górę Przedziwna i Górę Żabią liczące sobie 551 i 549m n.p.m.

Zupełnie inaczej wyglądał czwarty dzień. Można by powiedzieć, ze była to wycieczka objazdowa. Uczestniczki pojechały busem do Iwli pod wodospad  przy Młynie, następnie do Krempnej, do Muzeum Magurskiego Parku Narodowego ,  oraz na cmentarz wojenny z  I wojny światowej, który znajduje się na wzgórzu Łokieć.  Pieszą wędrówkę podjęły dopiero w Foliszu, na górę  Diabli Kamień.

Cały pobyt w Iwoniczu Zdroju „Pod Jodłą „ to bardzo mile spędzony  czas w przyjaznej atmosferze a także  sprawdzenie możliwości kondycyjnych uczestniczek. Zdecydowana większość pań z pewnością chciałaby powtórzyć taka przygodę. Tą miłą imprezę  zapewniła Amazonkom opiekunka grupy – Pani prezes federacji – Krystyna Wechmann  przy wsparciu Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.