Idea i cele, historia Stowarzyszenia
O nas – założenie stowarzyszenia
Stowarzyszenie Amazonek „Pomocna Dłoń” powstało w lutym 2000 roku z inicjatywy wspaniałych ludzi, którym nie obcy był los kobiet zmagających się z chorobą nowotworową raka piersi. Należeli do nich ks. Prałat Michał Józefczyk; doktor pani Barbara Kozik, rehabilitantka pani Maria Toś; Barbara Kłeczek i prawnik Danuta Gumiela i inne osoby.
Początki
W pierwszym założycielskim spotkaniu wzięło udział 22 kobiety, które doświadczyły choroby nowotworowej raka piersi. Gościnnie z głosem doradczym i swoim doświadczeniem uczestniczyły w nim prezes mieleckich amazonek Barbara Bień oraz prezes fundacji SOS – Mielec pani Łucja Bielec.
Prezesem zarządu stowarzyszenia została Stachowicz Stanisława, która przewodniczyła przez 10 lat, nie doczekała jubileuszu X-lecia ,odeszła w 2010r.
Problem jaki się pojawił na początek , było brak lokalu, ale dzięki uprzejmości ludzi dobrej woli został szybko rozwiązany. Na oficjalną siedzibę i spotkania przygarnął nas ks. Prałat na Serbinowie ul. Konstytucji 3 Maja 11, zaś pomieszczenia na biuro użyczył nam Starosta Tarnobrzeski przy ul św. Barbary 6/28. Obecnie biuro Stowarzyszenia mieści się na terenie tarnobrzeskiego szpitala ul. Szpitalna 1 budynek techniczny.
Czym się zajmujemy
Stowarzyszenie obszarem działalności obejmuje kobiety z miasta Tarnobrzega i powiatu Tarnobrzega. Jest organizacją społeczną niemedyczną służącą wsparciem emocjonalnym i praktyczną pomocą kobietom po mastektomii. Pomagamy im wrócić do normalnego życia i przywrócenia im wiary, że nadal są pełnowartościowymi kobietami pomimo okaleczenia ( brak piesi) poprzez rehabilitację psychofizyczną. Dążymy również do tego, aby rak piersi, był postrzegany jako przewlekła choroba, a nie wstydliwa i śmiertelna. Działalność stowarzyszenia koncentruje się także wokół profilaktyki choroby nowotworowej raka piersi, szczególnie ukierunkowanej na naukę samobadania piersi wśród młodzieży i dorosłych kobiet. W tym celu stowarzyszenie zakupiło fantomy – modele na których pokazywane są metody samobadania piersi – jak rozpoznać niepokojące zmiany. Pokazy i naukę samobadania piersi organizujemy we współpracy z personelem medycznym z Centrum Onkologii w Tarnobrzegu.
Z kim współpracujemy
Stowarzyszenie jest członkiem Federacji klubów „Amazonka” w Poznaniu; należy również do Unii Podkarpackiej. Współpracuję ze regionalnym stowarzyszeniem ze Stomią Pol-ilko, Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Tarnobrzegu i Personelem medycznym z Centrum Onkologii w Tarnobrzegu.